IPARJOG PÁLYÁZAT
2025-ben is elindult az iparjogvédelmi aktivitás növelését célzó, vissza nem térítendő támogatást nyújtó Iparjog pályázat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalnál (NKFIH).
Ki pályázhat?
- magyarországi lakcímmel rendelkező természetes személyek,
- Magyarországon székhellyel vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező
- jogi személyiségű és jogi személyiség nélküli vállalkozások, nonprofit gazdasági társaságok;
- költségvetési- és költségvetési rend szerint gazdálkodó szervek;
- nonprofit és egyéb nem nyereségérdekelt szervezetek.
Mivel kapcsolatban pályázhat?
- Hazai szabadalmi, használatiminta-oltalmi vagy növényfajta-oltalmi bejelentés
- Szabadalmi Együttműködési Szerződés (PCT) szerinti bejelentés
- Szabadalmi Együttműködési Szerződés (PCT) szerinti nemzeti/regionális eljárások megindítása
- Európai szabadalom hatályosítása
- Hazai védjegy bejelentés
- Európai uniós védjegy bejelentés
- Nemzetközi védjegy bejelentés
- Hazai formatervezésiminta-oltalmi bejelentés
- Közösségi formatervezésiminta-oltalmi bejelentés
A pályázat keretében a hatósági igazgatási szolgáltatási díjakon felül elszámolhatók a jogszerzéssel kapcsolatos egyéb költségek is, például a szabadalmi ügyvivő munkadíja, a jogi és iparjogvédelmi tanácsadás, illetve a szabadalomképességi értékelés díja. A részletes lista a pályázati kiírásban található.
Támogatási szabályok:
- Ugyanaz a vállalkozás vagy magánszemély a fentiek közül egyszerre több különböző tevékenységre is kérhet támogatást, de mindegyikhez külön-külön pályázatot kell benyújtania.
- A pályázat futamideje alatt ugyanaz a vállalkozás vagy magánszemély többször is benyújthat pályázatot, de egy adott iparjogvédelmi oltalommal kapcsolatos tevékenységhez csak egyszer kaphat támogatást.
- Egy naptári évben ugyanazon igénylő esetében legfeljebb összesen öt hazai, európai uniós és nemzetközi védjegybejelentés támogatható.
A pályázatra az NKFIH 500 millió forint keretösszeget biztosít. A támogatás mértéke 100%.
Támogatási kérelmenként az igényelhető támogatás összege – tevékenységtől függően – természetes személyek esetén maximum 7 500 000 Ft, nem természetes személyek esetén 100 000 Ft és 7 500 000 Ft között lehet.
A támogatás feltétele PCT (Szabadalmi Együttműködési Szerződés) szerinti szabadalmi bejelentés esetében az SZTNH által kiállított szabadalomképességi értékelés benyújtása (https://www.sztnh.gov.hu/hu/mivel-fordulhatok-a-hivatalhoz/kutatasi-szolgaltatasok/szabadalomkutatas/szabadalomkepessegi), illetve PCT szerinti nemzeti/regionális eljárás megindítása esetén a magyar elsőbbség, valamint a nemzetközi kutatási szerv által kiállított írásos vélemény csatolása, amely alátámasztja, hogy a benyújtott igénypontok között van olyan, amely kielégíti az újdonság, a feltalálói tevékenység és az ipari alkalmazhatóság követelményét.
A pályázatok benyújtása 2025. április 4-től a keret kimerüléséig folyamatosan, de legkésőbb 2025. december 19-ig lehetséges. A következő beadási határidő: 2025. május 9.
További beadási határidők:
2025. június 30., 2025. augusztus 29., 2025. október 31., 2025. december 19.
A pályázati kiírás elérhető az NKFIH honlapján:
https://nkfih.gov.hu/palyazoknak/nkfi-alap/szellemi-alkotasok-szellemi-tulajdon-vedelme-2025-111-iparjog/palyazati-felhivas
A felmerülő kérdések megválaszolásában az SZTNH ügyfélszolgálata is segít:
1054 Budapest, Akadémia u. 21.
Tel.: (1) 474 5861, Fax: (1) 331 2596
Ingyenesen hívható szám: 06 (80) 345 678
e-mail: sztnh@hipo.gov.hu
KKV-ALAP (SME FUND)
Nem lehet akadály a magas költség, ha arról van szó, hogy le kell védeni az innovációnkat. A piacra lépés alapfeltétele kell(ene), hogy legyen a megfelelő oltalmak megszerzése, ami azonban anyagilag megterhelő a vállalkozásoknak, akkor is ha tudatos cégről beszélünk. Erre kínál megoldást az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) egy KKV-knak szóló pályázati forrással.
A szellemi tulajdon védelme a digitális korban elengedhetetlen, hiszen ez az egyetlen jogszerű akadálya az egyedi ötletek, termékek vagy szolgáltatások engedély nélküli felhasználásának.
A KKV üzleti startégiájától és növekedési terveitől függ, hogy milyen szinten (nemzeti, regionális, uniós vagy nemzetközi), hol és milyen oltalmat érdemes szerezni. Amennyiben bizonytalan abban, hogy milyen oltalmat igényeljen, vagy milyen területi szinten, jelentkezzen IP Scan szolgáltatásunkra, illetve konzultáljon ügyfélszolgálatunkkal, segítünk a tájékozódásban és a helyes döntésben.
Az oltalomszerzés megkönnyítését tűzte ki célul az Európai Bizottság KKV-alapja (SME Fund). A visszatérítési program az oltalomszerzéshez kapcsolódó díjak részfinanszírozására írt ki pályázatot, amelyre bármely, az Európai Unió területén belül jegyzett kis- és középvállalkozás jelentkezhet. A KKV‑alap végrehajtását az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) végzi, és 2025. február 03-tól 2025. december 5-ig lehet rá jelentkezni. A támogatásokat a pályázatok beérkezésének sorrendjében ítélik oda.
A KKV-alap 2025-ben a magyar vállalkozások számára védjegyek és formatervezési minták (2. bón), közösségi növényfajta oltalmak (4. bón) és szabadalmak (3. bón) megszerzéséhez vehető igénybe. A KKV-alap a vállalkozások szellemi vagyonának feltérképezésére is lehetőséget nyújt (IP Scan - 1. bón), viszont ezt Magyarországon jelenleg a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál ingyenesen igénybe lehet venni.
A 2. bón (védjegyek és formatervezési minták) esetében 700 euró támogatást lehet szerezni. A költségtérítés mértéke az EU-n vagy Magyarországon belül érvényes oltalmakra 75 százalék, az EU-n kívül érvényes oltalmakra 50 százalék. A támogatás tartalmazza a bejelentést, az áruosztályt, vizsgálatot, a regisztrációt, a közzétételt és a közzététel halasztásának díját is.
A 3. bón (szabadalmak) nemzeti szabadalmak és a kapcsolódó újdonságkutatás esetén a díjak 75%-át, de legfeljebb 1000 EUR-t térít vissza, az európai uniós szabadalmak benyújtási és kutatási díjainak 75%-át, a hozzájuk kapcsolódó jogi költségeknek pedig 50%-át kaphatjuk vissza, 2500 EUR összeghatárig.
A 4. bón (közösségi növényfajta oltalmak) esetében az online bejelentési díj és a vizsgálati díj 75%-át térítik vissza, 1500 EUR-ig.
Miután a kkv megkapta a támogatást (15 munkanapon belül), aktiválnia kell az elnyert bónt a bejelentések megtételével (1 hónapon belül, de ez a határidő egy hónappal meghosszabbítható). Ezután még 6 hónap áll majd rendelkezésére, hogy a bón összeghatáráig visszaigényelje a támogatható díjakat.
Az idei évben a teljes költségvetés 20 millió euró, és a támogatások igénybevételéért 2025. december 5-ig lehet jelentkezni (vagy amíg az alap ki nem merül).
Figyelem! Február 10-én 17 órakor lezárták a Kkv-alap szabadalmakra (3. bón), valamint európai növényfajta-oltalmakra (4. bón) igénybe vehető forrásokat, mert olyan nagy számú pályázat érkezett be, hogy a keretek rövid időn belül kimerültek. A pályázati lehetőség várhatóan újranyílik, amikor az elnyert, de fel nem használt bónok összege visszakerül az alapba. A 2. bón (védjegy és design) az eredeti feltételek mellett, továbbra is pályázható.
További információ és jelentkezés a támogatásra:
https://www.euipo.europa.eu/hu/sme-corner/sme-fund/2025
A felmerülő kérdések megválaszolásában az SZTNH ügyfélszolgálata is segít:
1054 Budapest, Akadémia u. 21.
Tel.: (1) 474 5861, Fax: (1) 331 2596
Ingyenesen hívható szám: 06 (80) 345 678
e-mail:sztnh@hipo.gov.hu