IPARJOG PÁLYÁZAT

Idén összesen 500 millió forintos keretösszeget biztosít a kormány szellemi alkotások magyarországi és külföldi levédésére; hazai vállalkozásoknak, egyetemeknek, kutatóintézeteknek és magánszemélyeknek.  A vissza nem térítendő támogatás célja, hogy a kevésbé tőkeerős hazai szereplők is lehetőséget kapjanak az iparjogvédelmi aktivitásuk növelésére, elősegítve termékük hatékony hasznosulását, akár a nemzetközi piacokon is.

Magyarország új innovációs stratégiájának, a Neumann János Programnak egyik legfontosabb eleme a magyar szabadalmak számának növelése. Ezért a kormány kiemelt figyelmet fordít a szellemitulajdon-védelem eszköztárának tudatos, versenyképességet erősítő, minél szélesebb körű alkalmazásának támogatására. Magyarországon folyamatosan nő azon vállalkozások száma, amelyek tudatosan figyelnek a szellemitulajdon-védelemre, és valamilyen formában oltalmat kérnek az általuk kidolgozott termékre vagy technológiára. A kormány stratégiai célja, hogy a magyar szabadalmak száma 2030-ra megduplázódjon.

E célkitűzés elérését szolgálják a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) által újra meghirdetett „Iparjog” pályázati felhívások. A rendelkezésre álló 500 millió forintos keretösszegből 100 százalékos, vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni a szabadalommal, használatiminta-oltalommal, növényfajta-oltalommal, formatervezési mintaoltalommal, védjegyoltalommal kapcsolatos bejelentések során felmerülő költségekre (ideértve például az iparjogvédelmi tanácsadás, az ügyvivői szolgáltatás, valamint a hatósági díjak költségét) a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH) elindított eljárásokat követően. A támogatási összeg kedvezményezettenként legfeljebb 7,5 millió forint.

Az iparjogvédelmi aktivitás erősítését szolgálja, továbbá egy jelentős díjkedvezmény is. 2024-től a mikro-, kis- és középvállalkozások, a felsőoktatási intézmények, a kutatóintézetek, valamint a magánszemélyek 75 százalékos díjkedvezményben részesülnek a szabadalmak bejelentési és fenntartási díjaiból.

A pályázatokkal kapcsolatos részletek már elérhetők az NKFIH honlapján. A 2020-1.1.3-IPARJOG kódszámú pályázaton vállalkozások, egyetemek és más szervezetek kutatóhelyei, a 2021-1.1.1-IPARJOG kódszámú pályázaton pedig természetes személyek igényelhetnek támogatást szellemi tulajdonuk védelméhez.

(Címlapkép forrása: freepik.com)

 

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ:

1054 Budapest, Akadémia u. 21.
Tel.: (1) 474 5861, Fax: (1) 331 2596
Ingyenesen hívható szám: 06 (80) 345 678
e-mail:sztnh@hipo.gov.hu 

 

KKV-ALAP (SME FUND) – FIGYELEM! A 2. UTALVÁNYRA 2024. OKTÓBER 9-én 17 ÓRÁTÓL MÁR NEM LEHET PÁLYÁZNI!

Nem lehet akadály a magas költség, ha arról van szó, hogy le kell védeni az innovációnkat. A piacra lépés alapfeltétele kell(ene), hogy legyen a megfelelő oltalmak megszerzése, ami azonban anyagilag megterhelő a vállalkozásoknak, akkor is ha tudatos cégről beszélünk. Erre kínál megoldást az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) egy KKV-knak szóló pályázati forrással.

kkv alap 2024

A szellemi tulajdon védelme a digitális korban elengedhetetlen, hiszen ez az egyetlen jogszerű akadálya az egyedi ötletek, termékek vagy szolgáltatások engedély nélküli felhasználásának. A szellemitulajdon-védelem különböző típusainak megértése lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy optimalizálják szellemi vagyonuk felhasználását, és gazdasági előnyhöz jussanak versenytársaikkal szemben. Az egyes oltalmi formák – mint például a szabadalom, a védjegy vagy a formatervezési minta – sok esetben kombinálhatók, vagyis ugyanazon megoldás, versenyeszköz levédése több módon is lehetséges.

Az oltalomszerzés megkönnyítését tűzte ki célul az Európai Bizottság KKV-alapja (SME Fund). A visszatérítési program az oltalomszerzéshez kapcsolódó díjak részfinanszírozására írt ki pályázatot, amelyre bármely, az Európai Unió területén belül jegyzett kis- és középvállalkozás jelentkezhet. A KKV‑alap végrehajtását az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) végzi, és 2024. január 22-től 2024. december 5-ig lehet rá jelentkezni. A támogatásokat a pályázatok beérkezésének sorrendjében ítélik oda.

A KKV-alap 2024-ben a magyar vállalkozások számára védjegyek és formatervezési minták (2. utalvány), közösségi növényfajta oltalmak (4. utalvány) és szabadalmak (3. utalvány) megszerzéséhez vehető igénybe. A KKV-alap a vállalkozások szellemi vagyonának feltérképezésére is lehetőséget nyújt (IP Scan - 1. utalvány), viszont ezt Magyarországon jelenleg a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál ingyenesen igénybe lehet venni.

FIGYELEM! A 2. utalvány (védjegyek, design) 2024. október 9-én 17 órakor lezárul. Mivel a 3. utalvány (szabadalmak) már szeptember 30-án lezárásra került, december 5-ig csak a közösségi növényfajta oltalmakra vonatkozó utalvány marad elérhető.

A 2. utalvány (védjegyek és formatervezésiminta-oltalmak) esetében 1000 euró támogatást lehet szerezni. A költségtérítés mértéke az EU-n vagy Magyarországon belül érvényes oltalmakra 75 százalék, az EU-n kívül érvényes oltalmakra 50 százalék. A támogatás tartalmazza a bejelentést, az áruosztályt, vizsgálatot, a regisztrációt, a közzétételt és a közzététel halasztásának díját is. 

A 3. utalvány (szabadalmak) 3500 eurós támogatást jelent. A költségtérítés mértéke egységesen nemzeti és EU-s szinten is 75 százalék - a 3500 euróból 1500 fordítható adminisztrációs díjakra, 2000 euró pedig a jogi költségekre. A 4. utalvány (közösségi növényfajta oltalmak) esetében költségtérítés mértéke a bejelentési díj 50 százaléka lehet. Az összeg 1500 euró. 

Ha egy kkv támogatást kap, az utalványokat 2 hónapon belül kell aktiválni. Ez az időszak további 2 hónappal meghosszabbítható. Ezt követi a végrehajtási időszak, amely 6 hónapig tart, és amely alatt a KKV-k továbbra is használhatják az utalványokat, és további visszatérítéseket igényelhetnek. Az idei évben a teljes költségvetés 20 millió euró, és a támogatások igénybevételéért 2024. december 5-ig lehet jelentkezni (vagy amíg az alap ki nem merül).

További információ és jelentkezés a támogatásra:

https://www.euipo.europa.eu/en/sme-corner/sme-fund  

A felmerülő kérdések megválaszolásában az SZTNH ügyfélszolgálata is segít:

1054 Budapest, Akadémia u. 21.
Tel.: (1) 474 5861, Fax: (1) 331 2596
Ingyenesen hívható szám: 06 (80) 345 678
e-mail:sztnh@hipo.gov.hu 

Keresés